Od 1.1.2024 je v ČR v prodeji téměř na všech čerpacích stanicích jen benzín s označením E10.
Odkaz na zajímavý článek o palivech E5 a E10 na stránkách FKHV
Co to znamená pro naše veterány?
Vyšší podíl lihové složky v palivu způsobuje leptání a bobtnání hadic, narušování pryžových těsnění a tekutých těsnění na bázi šelaku. Pozor i na palivové nádrže zhotovené z laminátu, i zde dochází k postupnému rozleptání. Kromě toho palivo E10 nemá potřebné mazací vlastnosti a je relativně nestabilní. Etanolová složka se dobře nemísí s benzínem a je hygroskopická, což znamená, že když etanolový obsah paliva E10 absorbuje kritické množství vlhkosti, oddělí se. Toto oddělení jednotlivých složek vede k tomu, že se benzín s nízkým oktanovým číslem nachází nad nehořlavou zakalenou hmotou, která může způsobit výpadek motoru, v případě, že bude nasátá do palivového systému. Koroze představuje další problém bez ohledu na to, jestli u paliva E10 došlo, nebo nedošlo k separaci složek. Etanol rozkládá nejen určité pryskyřice, gumy a plasty, ale i kovy. Etanol napadá některé starší materiály jako např. hliníkové odlitky karburátoru, plastové plováky, mosazné klapky a gumové membrány.
Etanol uvolňuje zatvrdnutou špínu v palivové soustavě, ta se potom usazuje na místech jako jsou například trysky karburátoru, což má za následek ucpání, které může způsobit buď špatný chod motoru nebo jeho úplné zastavení.
Další problém je se skladováním benzínu E10. Nesmíte jej nechat v nádrži přes celou zimu, pokud nejezdíte denně autem. Jeho doporučená skladovatelnost je totiž maximálně 3 měsíce, k oddělování biosložky a vázané vody dochází už v průběhu jednoho měsíce a dělá pak značné problémy při startování, hlavně v zimě, kdy mohou kapičky vody zůstat v palivovém systému a zamrznout. Kovové nádrže jsou také náchylnější ke korozi, díky lihu v nádrži vnikají bludné proudy a poškozují elektrická palivová čerpadla, líh dále vyplavuje změkčovadla z plastů – lámou se palivová vedení, plastové díly vstřikování.
Co tedy s tím?
Některé zdroje doporučují používat místo paliva E10 benzín Natural 98 a vyšší, který neobsahuje žádné biosložky. Cena takového paliva je zásadně vyšší, a navíc vyšší oktanové číslo znamená vyšší opotřebovávání motoru, vyšší spotřebu oleje atd., nehledě na to, že vysokooktanový benzín může být problémem u některých veteránů s pevně nastavených předstihem zážehu.
Pozor na značení! Proč je např. benzín Verva 100 označen na stojanech symbolem E10?
Značení benzínů se neodvíjí pouze od podílu biolihu, ale i od obsahu kyslíku. Aditivací ETBE (ethyl terc-butylether), který je kyslíkatou sloučeninou, se ve Vervě 100 posunula koncentrace kyslíku nad 2,7 hm. % (zároveň nepřesahuje 3,7 hm. %), a proto se musí označovat symbolem E10, i když neobsahuje žádný přidaný biolíh.
Další z možných variant je používání vhodného aditiva. Na trhu jich je v současní době několik. Tak jako jsme si již zvykli lít do nádrže př každém tankování aditivum pro náhradu olova pro vozidla bez tvrzených ventilových sedel, stejně tak budeme muset aplikovat do nádrže aditivum, které změní vlastnosti paliva E10 v náš prospěch.
Zde několik příkladů:
Kombinované přípravky
- JLM E10 Fuel Treatment 250ml – stabilizátor benzínu E10 – stabilizuje benzín E10 a současně funguje jako náhrada olova
- WYNN´S BLEIERSATZ – NÁHRADA OLOVA SE STABILIZÁTOREM PALIVA – stabilizuje benzín E10 a současně funguje jako náhrada olova
Přípravky pouze pro úpravu benzínu E10
- Liqui Moly přísada do benzinu E10, 150ml
- Dynamax – Aditivum do benzínu E10
- Carlson – přísada do benzínu E10 500 ml
- Wynns E10 Protector 250 ml
Jaká vozidla mohou používat benzín E10?
Zde pod tímto odkazem si můžete ověřit, zda i novější vozidla, než naše veterány jsou schopná jezdit na E10.
https://www.e10info.eu/cs/muzu-pouzivat-palivo-e10/
Dejte nám vědět své zkušenosti s aditivy v komentářích dole pod tímto textem.
Ivo Loužecký, 11/2024