Škoda Felicia FUN

Škoda Felicia FUN je pravděpodobně zatím posledním sériovým vozidlem s (částečně) otevřenou střechou, které vyrobila samotná automobilka. Předchozím otevřeným sériovým vozidlem, které vyjelo z bran automobilky, byla Škoda Felicia ze šedesátých let dvacátého století. Po skončení její výroby se na trhu dlouhou dobu nenecházelo podobné vozidlo. Tuto situaci změnila až malosériová výroba vozidel Škoda Garde/Rapid v osmdesátých letech minulého století, která se v několika verzích a při počtech maximálně několika stovek kusů vyráběla – upravovala převážně v zahraničí u malých výrobců, ale nikoliv u samotné automobilky. Po vozidlech Škoda Garde/Rapid Cabrio následoval v devadesátých letech minulého století Favorit Roadster a pak Felicia Cabrio, které však vyráběla výhradně společnost Metalex – MTX – a opět v počtu maximálně stovek kusů. Tím výroba otevřených vozů značky Škoda prakticky skončila a do dnešní doby nebyla ničím nahrazena. 

Škoda Tremp. Koncem osmdesátých let a počátkem devadesátých let 20. století však sama automobilka začala přemýšlet o výrobě vozidla pro volný čas, které by oživilo a doplnilo pouze jednu řadu tehdy vyráběných vozidel. V roce 1989 vznikl tedy prototyp na bázi Škody Favorit (typ 781) – TREMP. Prototyp vznikl prakticky přestavbou běžné Škody Favorit, u které byla odstraněna zadní část karoseri za B sloupkem, přičemž byla odstraněna střecha a boky, ale spodní část dveří zůstala zachována. Vozidlo dostalo ochranný oblouk. Přesto, že vozidlo disponovalo i zadními dveřmi, zůstalo jen dvoumístné a za předními sedadly byl tak prostor pro případný náklad. Tremp měl motor vpředu a pohon předních kol, které poháněl sériový motor, zážehový, kapalinou chlazený řadový čtyřválec (R4), rozvod OHV, objem 1289 cm³, karburátor Pierburg, výkon 46 kW (62 koní) při 5000 ot/min, točivý moment 100 Nm při 3000 ot/min. Vůz byl vybaven také standardní mechanickou pětistupňovou převodovkou. Hmotnost vozidla byla 850 kg, maximální rychlost 145 km/h a zrychlení na stovku auto zvládlo za 15,0 s. Vozidlo vzniklo jako jedný prototyp, který byl vlastně takový předchůdce Felicie Fun. Škodu Favorit Tremp můžeme dnes občas spatřit ve škodováckém muzeu v depozitáři.

Na zadní ploše vozu byla instalována lednička. Stahování okna v zadní stěně obstarával elektrický pohon. Stěna se dala, na rozdíl od normálního pickupu, sklopit a uvnitř ukrývala nad sebou uložené opěradlo a sedák. Pomocí pákového mechanizmu se po sklopení stěny dala vytvořit další dvě sedadla, která však, vzhledem ke svým rozměrům, dovolovala jízdu spíše jen na kratší vzdálenosti.

Díky konstrukci FUN, která využívala velké množství prvků sériového vozu, se nabízela možnost rychlé zahájení sériové výroby, přičemž předpokládaná cena na německém trhu byla kolem 20 000 DM. Právě v Německu byl o tato vozidla velký zájem a proto bylo rozhodnuto, že studie vozu FUN ve žlutém lakování bude vystavena na podzimním frankfurtském autosalonu v roce 1993.

Škoda Favorit Fun. V prosinci 1992 byl ve vývojovém oddělení automobilky Česana postaven pick-up určený pro volný čas, který vycházel ze standardního provedení Škoda Pickup, který se vyráběl v závodě Kvasiny od roku 1991 do roku 1995. Vyrobeny byly minimálně 2 prototypy (fialové a žluté lakování). Pickup poháněl standardní zážehový motor 1.3 se vstřikováním paliva Bosch. Převodovka byla rovněž sériová. I když to nebyl vůz přímo do terénu, jeho podvozek zvýšený o 60 mm nabízel lepší průjezdnost terénem. Vůz i posádku chránil masivní bezpečnostní rám nad kabinou a trubkový rám na přídi vozu. FUN mohl být doplněn i střešním nosičem, který byl uchycen na střeše a trubkách ochranného oblouku a který umožňoval přepravu různých břemen jako např. horského kola nebo surfu. 

Škoda Felicia FUN (typ 797)

Výroba vozu Škoda Pickup byla zahájena v srpnu 1995 v Kvasinách. Tento dvoumístný lehký užitkový automobil na bázi vozu Škoda Felicia nabídl ložnou plochu 2015 cm2 a vyšší užitečnou hmotnost (605 kg), a to díky zesílené zadní nápravě a podlahové plošiny v oblasti prahů. 

Model Felicia FUN lze nejlépe charakterizovat jako auto pro volný čas. Dvoumístný vůz s otevřenou korbou bylo možné v případě potřeby, vyklopením a posunutím zadní stěny kabiny, přeměnit na čtyřmístný, přičemž dvojice na zadním sedadle měla kolem sebe zcela otevřený prostor jako v kabrioletu. Vozidlo mělo laminátovou nástavbu za kabinou, převleky nárazníků, lemy prahů a prahy lakované jiným odstínem, než hlavní část karoserie. Interier byl čalouněný žlutou látkou s motivem žabáka s korunkou (který byl použit i limitované sérii Škoda Felicia Color Line) nebo kombinací látky se žloutou kůží, která obepínala volant i řadící páku. Výplně dveří byly podle stupně výbavy buď látkové, opět se žlutou látkou s motivem žabáka nebo kožené v šedo žluté kombinaci.

Z hlediska výbavy motory mohla být FUN vybavena buď klasickou jednotkou 1.3 MPI (50kW), dieselem 1.9 (47kW) nebo nejčastěji 1.6 (55kW), která udělovala vozidlu, o pohotovostní hmotnosti 1080 kg, maximální rychlost 163 km/h, přičemž zrychlení na stovku zvládlo za 12,5 s.

Model Felica FUN byl zhotoven nejprve jako prototyp firmou Air Design z Mnichova Hradiště v roce 1996 a od roku 1997 se začal sériově vyrábět. Klasických Felicií Pickup se vyrobilo celkem 128 581 kusů a z toho 4016 (nebo 3992 – dle jiného zdroje) Felicií FUN, přičemž ještě z toho bylo 612 kusů bylo zhotoveno s pravostranným řízením.

Samotná výroba byla však trochu komplikovaná. Surové karoserie se svařovaly v závodě Kvasiny, které se následně převážely do hlavního závodu v Mladé Boleslavi, kde prošly lakovnou. Po nalakování se opět převážely do dalšího závodu, tentokrát ve Vrchlabí, kde na lince spolu s běžnými Feliciemi a Octáviemi probíhala konečná montáž. Plastové části karoserie, zadní výklopnou stěnu a lavici vyráběla pro škodovku firma Peter GFK Kocbeře.

V prvním roce výroby v Kvasinách vyrobyli 558 karosérií, poslední byla zhotovena v srpnu 2000. Celkem bylo v Kvasinách vyrobeno 4040 (dle záznamů v Kasinách) karoserií Felicia Fun.

Felicia FUN mohla být vybavena v tu dobu nejlepšími prvky výbavy, které se nabízely pro klasické felicie. Šlo např. o dva airbagy, kožené čalounění, autorádio  (Blaupunkt ve žluté barvě, ladící s interierem), posilovač řízení, centrální zamykání, el. ovládání zrcátek a bočních oken nebo protiblokovací systém ABS.

K Felicii FUN bylo možno dále dokoupit několik zajímavých doplňků. Pevnou laminátovou nástavbu na rorbu s bočními okny vyvinula a také vyráběla firma Air Design. Vozidlo bylo možné dovybavit i skládací střechou nad zadní sedadla, jejíž vývoj a následně i výrobu Škoda zadala firmě MTX, která měla se skládacími střechami zkušenosti při výrobě kabrioletů. 

Výbavě a určité exkluzivitě odpovídala také cena. Cena základní Škody Felicie v roce 1998 byla 214 900 Kč, přičemž Felicia FUN LX 1.6 MPI stála 340 900 Kč. Pro srovnání, jediné kabrio vyráběné malosériově v té době, Felicia MTX Cabrio 1.6 MPI, stálo v roce 1997 504 900 Kč. 

Vzhledem k tomu, že bylo vozidlo koncipováno předeším pro volný čas (a vzhledem k ceně), bylo o něj zájem zejména na zahraničních trzích (Angie, Německo). 

V současné době jde o vyhledávané vozidlo se statusem budoucího zajímavého veterána, pěkných kusů již na trhu moc není, přičemž většina se do ČR vrací právě ze zahraničí. 

Škoda FUNstar (studentský prototyp z roku 2015) 

FUNstar je oslavou 20. výročí Felicie a je to dílo třiadvaceti studentů Škoda Akademie. Vůz pohání motor 1,2 TSI o výkonu 90 kW. Interiér je vybaven sportovním volantem nebo soundsystémem o výkonu 1400 wattů.