BANHAM SPYDER
Přestože škodovky nejsou příliš často využívány jako základ pro přestavbu na jiné vozidlo, tak jako např. jiná zahraniční vozidla, najde se i několik výjimek. Jde o vozidlo s názvem BANHAM SPYDER 130, které je replikou vozu PORSCHE 550 SPYDER z roku 1955. S tímto zajímavým vozidlem jsme se mohli setkat např. na celostátním srazu sportovních vozidel Škoda – Felicia Coupe Klubu CZ v roce 2004, které se konalo v rekreačním areálu Rozkoš, kam s ním z Anglie přijel jeden z členů Felicia Coupe Klubu CZ.
Vozidlo Banham Spyder 130 bylo vyráběno na přelomu 20. a 21. století anglickou společností BANHAM (Paul Banham Conversion Limited), kterou později v roce 2004 převzala další anglická společnost Rally Sport Replicas, která ve výrobě vozidla pokračovala. Vzledem k tomu, že vozy byly dodávány jak sestavené, tak i jako stavebnice, lze se setkat s mnoha verzemi, jimž jejich stavitelé při stavbě vtiskli jistou dávku originality. Pro dostavbu se používali různé součásti dalších vozů a proto se můžeme setkat u vzhledově stejných vozů např. s jinými palubními přístroji nebo přepínači pod volantem, zrcátky, čelními skly, ochrannými rámy apod.
Jako základ pro repliku spyderu byla zřejmě vybrána Škoda 130/Rapid 130 proto, protože koncepce podvozku je podobná jako vzor pro stavbu repliky, tedy Porsche 550 SPYDER, přestože originál měl boxer motor uložený před zadní nápravou, tedy uprostřed, oproti kopii, kde je již motor uložený vzadu, až za zadní nápravou. Motor ve spyderu je, dnes již klasický, celohliníkový řadový čtyřválec s rozvodem OHV o objemu 1289 cm3, který známe ze Škody 135, 136 (RAPID 135/136) a později i ze Škody Favorit, Felicie (1.3), Fabie a Octavie (zde byl zvětšen objem na 1.4). Tento motor má vrtání 75,5 mm, zdvih 72 mm, kompresi 9,7. Přípravu směsi obstarává karburátor Jikov a výkon je ve standardním provedení 46 kW (62 koní) při 5000 ot/min, točivý moment 100 Nm při 3000 ot/min.
Náročnější zákazníci si mohli alternativně zvolit jako pohonnou jednotku také motor z vozu Alfa Romeo nebo Subaru. Tyto motory byly silnější než výše uvedený motor Škoda, ale také byly jistě daleko dražší.
Jako podvozek pro spyder sloužila upravená a zesílená podlahová plošina Škoda 130/135/136/Rapid s rozvorem 2400mm, převzaty byly rovněž nápravy, pedálové a řadící ústrojí a pětistupňová převodovka. Karosérie je dvoudvéřová dvoumístná, laminátová s ochranným obloukem za prostorem pro řidiče a spolujezdce (jen některé modely).
Palivová nádrž je uložena pod zadními sedadly, tak jako v původním voze Škoda 130 nebo za prostorem pro posádku pod společným krytem motoru a převodovky. Pod přední kapotou se skrývá malý zavazadlový prostor.
Pohotovostní hmotnost vozidla je cca 600 kg, maximální rychlost 180 km/h, zrychlení na stovku za 10 s (se standardním motorem Škoda 1.3).
Zde pod tímto odkazem si můžete prohlédnout fotky z jedné z mnoha přestaveb.
Ivo Loužecký 10.9.2015 (článek byl převzat z webu www.skoda110rcoupe.cz)