Expedice Osmnáctka - Felicia coupe klub cz

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Expedice Osmnáctka

Klubové akce
EXPEDICE OSMNÁCTKA

Před rozdělením Československa na dva samostatné státy, tedy před 1. lednem 1993 byla nejdelší hlavní československou silnicí vedenou pod jedním evidenčním číslem silnice č. 18 propojující takřka celou republiku od západu na východ. V roce, kdy je tomu právě 30 let, co Československo jako společný stát existovalo poslední rok, se rozhodla skupina nadšenců s podporou řady patronů připomenout tuto ojedinělou spojnici západ – východ retroexpedicí „Osmnáctka“.
Podle starých automap a autoatlasů – např. Autoatlasu ČSSR z roku 1970 silnice pod tímto číslem začínala v Příbrami a končila až téměř na hranicích se Sovětským svazem v okresním městě Michalovce (cca 30 km od hranice).Takto byla vedena prakticky až do roku 1993. Na pozdějších mapách je její začátek u kruhové křižovatky v Rožmitále pod Třemínem se silnici č. 19 z Plzně na Milevsko a končí ve Voticích na trase Praha – Tábor – České Budějovice. Další její trasa na území ČR je už přeznačena na silnice nižší třídy a tedy své označení 18 ztrácí. Na Slovensku existuje pod číslem 18 až doposud, a to ve stejné trase jako vedla v době společného státu.
Poválečná trasa osmnáctky byla ještě delší. Začínala v Rokycanech a přes Brdy mířila do Příbrami. S radikálním rozšířením zdejšího vojenského výcvikového prostoru ovšem tato její část musela být zrušena.
Smyslem retroexpedice bude v předvečer další významné polistopadové události – rozdělení Československa na dva samostatné státy – připomenout tuto jedinečnou silnici a jedinou vedoucí prakticky pod jedním číselným označením z jednoho konce republiky na druhý.
Téměř týdenní retrojízda od západu na východ bude trvat téměř týden s předvíkendovým dojezdem do Michalovců. Slavnostní zahájení se uskuteční 15. srpna na plzeňském náměstí Republiky před budovou radnice. To proto, že se myšlenka retrojízdy zrodila právě v západočeské metropoli a odsud je i nejvíce jejích podporovatelů a partnerů.
Ostrý start bude tentýž den dopoledne samozřejmě na současném počátku silnice číslo 18 ve středočeském Rožmitále pod Třemšínem.
Po celou trasu nabídne retroexpedice majitelům autoveteránů, vlastníkům staré hasičské techniky i dalším zájemcům jedinečnou příležitost – připojit se k ní a společně s hlavním konvojem ujet libovolnou vzdálenost. Několik etapových cílových míst bude mít příležitost uvítat jezdce i malým programem. Rozsah doprovodné části retroexpedice bude záležet na zájmu veřejnosti, aktivitě veteran klubů a hasičských sborů na trase.
Vše o trase a jednotlivých etapových místech se dozvědí zájemci na tel. 603 443 643.

Předpokládaná trasa jízdy

Pondělí 15. 8.
Rožmitál pod Třemšínem – Příbram - Sedlčany – Votice – Čechtice - Ledeč nad Sázavou - Havlíčkův Brod –
Žďár nad Sázavou – Boskovice - Nové město na Moravě

Úterý 16. 8. 
Nové město na Moravě - Prostějov – Přerov - Bystřice pod Hostýnem - Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm - Bumbálka – hraniční přechod ČR/SR – Makov – Bytča – Žilina – Martin – Ružomberok –
Liptovský Mikuláš

Středa 17. 8. 
Liptovský Mikuláš - Poprad – Prešov - Hanušovice nad Topľou - Vranov nad Topľou – Michalovce


Odjezd z etapových měst je plánován na cca 08.30 hod, příjezd na cca 17 – 18 hodin.

Kdo máte zájem můžete se zapojit v jakémkoli místě trasy na jakoukoli vzdálenost, po předchozí konzultaci na tel. uvedeném výše.

 
 

Poslední aktualizace:

TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky